Jdi na obsah Jdi na menu
 Obrazek


Obrazek


Paříž - Mezinárodnímu týmu astronomů se asi podařilo objevit pět nových planet ležících mimo naši sluneční soustavu. Tělesa prý navíc mají charakteristiky, které dosud u podobných objektů nebyly pozorovány. Kolem hvězd obíhají za méně než jeden pozemský den. Vyplývá to ze studie otištěné v časopisu Nature, z něhož dnes cituje agentura AFP.

Kailash Sahu z baltimorského kosmického institutu a jeho američtí, chilští, švédští a italští kolegové uvedli, že možná jde o nový druh planet s ultrakrátkým oběhem.

Experti v uplynulém desetiletí objevili už více než 200 exoplanet, tedy planet obíhajících kolem jiné hvězdy, než je Slunce. Nejrychlejší z nich kolem hvězd obíhaly zhruba za 1,2 až 2,5 dne.

Sahuův tým se zaměřil na jednu část Mléčné dráhy. Pomocí Hubbleova vesmírného teleskopu objevil možná až 16 exoplanet. Jejich existence nicméně ještě musí být potvrzena jinou metodou, než jakou skupina použila.

Sahu uvedl, že je přesvědčen, že nejméně sedm z těles jsou planety. Pět z nich pak kolem svých hvězd obíhá velmi rychle. Nejrychlejší oběh trvá 0,42 dne.